کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. چرا کودکان گاز میگیرند

چرا کودکان گاز میگیرند

بازدید : 2٫142

1

چرا کودکان گاز میگیرند؟

بعضی وقت‌ها والدین با دیدن برخی رفتارها در کودک خود نگران می‌شوند و دنبال علت رفتار و راه حل‌های آن می گردند. یکی از این رفتارها، گاز گرفتن کودک است.

پدر و مادر‌ها وقتی می‌بینند که فرزندشان با گاز گرفتن بچه‌های دیگر قصد دارد تا اسباب بازی آنها را صاحب شود، یا با گاز گرفتن مادرش می‌خواهد به خوراکی مورد علاقه اش برسد و یا با خشم برادر کوچکش را گاز می گیرد؛ ناراحت شده و به دنبال راهی برای جلوگیری از این رفتار ناپسند کودک می‌شوند.
ممکن است کودک به هر یک از دلایل زیر گاز بگیرید :
- به دلیل احساس درد و ناراحتی ناشی از در آمدن دندان‌هایش، این کار را می کند که معمولا هم با شنیدن صدا یا دیدن واکنش شخص مضروب، دیگر عمل خود را تکرار نمی کند.

- برای نشان دادن هیجانات و یا جلب توجه، این کار را می کند. در اکثر مواقع وقتی به او "نه!" می گویید، از کار خود دست می کشد.

- گاز گرفتن گاهی روشی برای ابراز خشم و عصبانیت بچه‌ها است. کودک تا زمانی که مهارت کلامی پیدا نکرده، قادر نیست در موقعیت‌های حساس، کلمات مورد نیاز خود را به سرعت بازگو کند؛ پس روش‌های جایگزین را عملی می کند.

- کودک در سن سه سالگی و بعد از آن، قصد کنترل سایر افراد، و مخصوصا هم سالانش را دارد. هم چنین احساس ضعف و ترس از آزار دیگران و خشم ناشی از بازنده شدن، می‌تواند عامل گاز گرفتن او باشد.

- خستگی، گرسنگی و بی حوصلگی هم می‌تواند باعث به کار انداختن دندان‌های فرزندتان شود.
چرا کودکان گاز میگیرند؟
هنگام گاز گرفتن کودک، والدین چه کنند؟
- ابتدا شخص مضروب را مورد توجه قرار دهید، مخصوصا اگر کودک باشد و او را آرام کنید.

- کودکتان را خیلی سریع و البته با حفظ آرامش از جمع دور کنید. برای تنبیه یا تلافی، او را گاز نگیرید. با لحنی قاطع، از او بخواهید گاز نگیرد و بگویید " گاز گرفتن، به دیگران آسیب می‌رساند و تو اجازه نداری به کسی آسیب برسانی".

- تاثیر عمل گاز گرفتن او را برایش توضیح دهید؛ مثلا بگویید "دوستت دارد گریه می کند؛ چون تو او را گاز گرفته ای و دردش آمده".

- شلوغی، سروصدا، خواب آلودگی، گرسنگی، بی حوصلگی، بی توجهی یا توجه زیاد به کودک، می‌تواند علت گاز گرفتن کودک باشد؛ سعی کنید او را از این علل احتمالی دور کنید.

- متناسب با سن کودک، برای زمان مقرری، او را از جمع دور کنید و در یک اتاق خلوت بدون احتمال خطر قرار دهید. به او تذکر دهید که چنانچه گاز گرفتنش را تکرار کند، شما هم مجدد این کار را برای او تکرار می کنید.

- بعد از خوابیدن این هیجانات منفی، به کودکتان بیاموزید که برای بیان احساساتش، به جای چنین کارهایی، از کلمات و جملات استفاده کند.

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
تاثیرات باور نکردنی گریه کردن بر روی جسم و روح انسان

تاثیرات باور نکردنی گریه کردن بر روی جسم و روح انسان

اثرات گریه کردن بر جسم و روح به شرح زیر است : 1- خاصیت سم‌زدایی از بدن : اشک شامل اشک غیر ارادی، اشک مداوم و اشک احساسی است. اشک غیر ارادی [...]

بیشتر بخوانید »
رابطه میان شیر دادن و ایجاد محبت در مادران

رابطه میان شیر دادن و ایجاد محبت در مادران

به گفته محققان هورمون های مربوط به زمان شیردهی، در مغذ مادران تاثیر گذاشته و موجب ایجاد علاقه به پرورش فرزند می شود.

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE