جدیدترین محصولات
 1. خانه »
 2. کتابخانه »
 3. متفرقه »
 4. کودک »
 5. برخی از عوامل ایجاد خیال بافی در کودکان

برخی از عوامل ایجاد خیال بافی در کودکان

بازدید : 991

1

برخی از عوامل ایجاد خیال بافی در کودکان

انگیزه‌ها و عوامل متعددی هستند که باعث خیالبافی در کودکان می‌شوند. این عوامل شاید ظاهرا چیز مهمی نباشند اما در عمل برای کودک سرنوشت سازند. برخی از آنها در زیر آمده :

- محرومیت‌ها
گاهی محرومیت‌های شدید در مسیر رشد کودک که راه نجاتی هم برای آن نیافته ممکن است این وضع را ایجاد کند. بسیاری از کودکانی که در زندگی خود با ناکامی مواجه شده اند، آرزوهای داشته اند که برآورده نشده، و در نتیجه به این حالت دچار شده اند. کودکی که از غذا محروم مانده و طعم امنیت را نچشیده و شاهد غذا و امنیت دیگران بوده است در خیالش برای خود سفره ای گسترده و امنیت می‌سازد. انسان‌های ناکام برای رهایی از اضطراب و تنش‌های روانی، به این مکانیسم دفاعی رو می‌آورد.
- شکست‌ها
کودکی که در مسیر زندگی و رشد دچار شکست شود، و طعم تلخ آن را بچشد و یا سر راه رشد خود سرخوردگی‌هایی پیدا کند که نتواند آن‌ها را برای خود توجیه کند، به این وضعیت دچار می‌شود. در واقع شکست هم نوعی محرومیت و ناکامی است.
- عامل حسادت
این مورد هم جلوه ای از محرومیت است. محرومیت از محبت که به شکل بدخواهی بروز می کند. در این شرایط آن‌ها احساس می کنند که محبت و امنیت شان به غارت رفته و توان مقابله با آن را هم ندارند. ناتوانی و کم تجربگی و شاید نازپروردگی یه آن دامن می‌زند و کودک به خیال بافی و رویاپردازی رو می‌آورد.
- ترس شدید
ترس زیاد، انسان را جستن چاره وا می‌داردو خیالبافی از این جهت می‌تواند برای کودک هم نوجیه داشته باشد. همچنین ترس از تنبیه پدر یا معلم چنانچه تصورش برای کودک توجیهی نداشته باشد، باعث خیال بافی او می‌شود.
- احساس گناه
گاهی گناهی از کودک سر می‌زند که از بیان و آشکار شدن آن بیم دارد، در این حالت نفس گناه برایش عقده ای می‌سازد که ممکن است منجر به خیال بافی او شود. احساس تقصیر گاهی می‌تواند به خاطر یک تخلف باشد و کودک با خیال بافی سعی دارد برگشت از وضع موجود برگردد و مرتکب آن گناه نشود.
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
  آواتار
  مهمان
  1396/8/16
  '8:48
  تشکر و سپاس از مطالب کاربردی و مفیدتان
راه های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان

راه های جلوگیری و درمان گوشه گیری در کودکان

گوشه کیری و کم رویی در کودکان، حالات متفاوتی دارد، مانند : گریز از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی، همچون مدرسه، مهمانی‌ها و یا جمع [...]

بیشتر بخوانید »
چگونه کودکان را برای ورود به مدرسه آماده کنیم

چگونه کودکان را برای ورود به مدرسه آماده کنیم

در ادامه چندین راهکار جهت اماده سازی کودکان برای مدرسه پیشنهاد شده است که توصیه میشود حتما مطالعه بفرمایید :

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE