تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان | جواهربازار کانال تلگرام جواهربازاراطلاع از تخفیف‌های روزانه و مشاهده محصولات در کانال تلگرام
جدیدترین محصولات
  1. خانه »
  2. کتابخانه »
  3. متفرقه »
  4. کودک »
  5. تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان

تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان

بازدید : 3.700

1

تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان

کودکان حدودا از سن دو سالگی ساختن را شروع می کنند. ترکیب اشیا با هم، تغییر شکل و یا تفکیک آن‌ها را از یکدیگر را که با هدفی خاص انجام می‌شود، ساختن می‌نامند.

کاردستی یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که کودک را در مسیر ساختن قرار می‌دهد. هرچه معلمان و اولیای مدرسه بیشتر به هنر کاردستی بها دهند، رشد و بالندگی در رشته‌های مختلف را در آینده خواهیم دید.
کاردستی‌ها به دو گروه عمده ی زیر تقسیم بندی می‌شوند :
1.کاردستی‌های مهارتی : برای بالا بردن مهارت کودک در استفاده از ابزار و مواد، کاربرد دارد.
2. کاردستی‌های خلاق : باعث افزایش قدرت خلاقیت کودک می‌شود. هرچند تفکیک کاردستی‌ها از یکدیگر به این شکل، ممکن نیست؛ زیرا همه ی کاردستی‌ها هر دو موضوع مهارت و خلاقیت را با هم بالا می‌برند. اما این که روی کدام مورد تاثیرگذار تر باشد، به نوع کاردستی بستگی دارد.

والدین می‌بایست به ارتقای سطح خلاقیت هنری فرزندانشان اهمیت دهند و اجازه ندهند که بی توجهی اولیا و معلمان به این مهم، ضررهای جبران ناپذیری را به روح و روان و قوه خلاقیت کودک وارد کند. بر همین اساس انتخاب پروژه‌های کلاسی مناسب، از مهمترین مسائلی است که مربیان می‌بایست رعایت کنند.
تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان
توانایی ساختن در سال‌های اولیه ی زندگی، توانمندی ‌های زیر را در کودک به وجود می‌آورد :
1. رشد جسمانی : قدرت و توانایی کنترل عضلات را افزایش داده و هماهنگی لازم را بین حواس پنج گانه ایجاد می کند.
2. رشد ذهنی و عقلی : هر کاردستی با توجه به هدفی که دارد، قوه ی تجزیه و تحلیل مغز را به کار می گیرد.
3. تقویت قوه ی خلاقیت : در واقع مهمترین تاثیر کاردستی است.
4. تأثیر روح و روان و عاطفه ی کودک : یکی از تفاوت‌های انسان با سایر موجودات، عامل محرک ساختن و خلق کردن است. کودک هم نیاز دارد تا خود را به چیزی مشغول سازد. کاردستی با رفع این نیاز، احساس شادابی را در او ایجاد می کند.
5.روابط اجتماعی : کودک در حین انجام کار برای رفع مشکلاتش با دیگران در ارتباط است.او بعد از اتمام اثر منتظر واکنش اطرافیانش است.تعدادی از کاردستی‌ها هم به صورت جمعی و در قالب گروه ساخته می‌شوند که روابط بین گروه را به وجود می‌آورد.
تاثیرات کاردستی ساختن، در رشد کودکان

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
captcha»»
نقاشی، یکی از اولین وسائل کمک آموزشی

نقاشی، یکی از اولین وسائل کمک آموزشی

نقاشی کردن یکی از راه‌های پرورش کودک است که معمولاً کمتر به آن توجه می‌شود ولی پیش از ازهر چیز دیگری به آموزش کمک می کند. رنگ‌ها و تصاویر [...]

بیشتر بخوانید »
اوناکیت (Unakite)

اوناکیت (Unakite)

اوناکیت (Unakite) نام سنگی آذرین بوده که نام آن از واژه یونانی (epidosis) به معنی با هم در حال رشد گرفته شده است. این سنگ قیمتی در واقع ترکیبی از [...]

بیشتر بخوانید »
گفتگوی آنلاین
سبد خریدثبت فاکتورE